DofE je komplexný rozvojový program zameraný na mladých ľudí, ktorým dáva šancu rozvinúť svoje schopnosti a charakterové vlastnosti. Za svoje úsilie sú účastníci oceňovaní prestížnym certifikátom, ktorý má celosvetovú platnosť a hodnotu. Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu ráta s tým, že každý mladý človek má potenciál uspieť bez ohľadu na to, z akého prostredia vychádza. Účastníci programu nesúperia jeden proti druhému, ale každý musí prekonať sám seba a dosiahnuť svoje stanovené ciele v oblastiach – šport, talent, dobrovoľníctvo a prežiť dobrodružnú expedíciu. Mladí ľudia, ktorí sa do programu zapoja, sa stávajú sebaistejšími, cieľavedomejšími, rozvíjajú svoje zručnosti v oblastiach ako komunikácia, riešenie problémov a líderstvo.
V školskom roku 2019/2020 mali žiaci 8. a 9. ročníka našej školy možnosť uchádzať sa o získanie prestížnej Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu. Výzvu prijalo šesť žiakov našej školy, no len tri dievčatá svojím zanietením, nadšením a svedomitým prístupom k stanoveným cieľom dosiahnu bronzovú úroveň a budú ocenené.
Barbora Nitschneiderová
V oblasti športu sa rozhodla spoznať a naučiť sa základné kroky regiónu Myjava, nacvičiť jednoduchú tanečnú choreografiu a vystúpiť s krátkym programom na Deň matiek.
V športovej oblasti rozvíjala svoj potenciál v tanečnej skupine Bailadora a trénovala timbaladu.
Svoj voľný čas v rámci dobrovoľníctva venovala mladým ľuďom v zariadení sociálnych služieb pre ľudí s mentálnym postihnutím – Vstúpte.
Ema Vavrová
V oblasti športu zúročila svoju lásku k zvieratám. O kone sa nielen starala, ale pod vedením trénerky sa venovala výcviku koní. Zvládla cval, klus a spolu s koníkom zdolávala aj jednoduché prekážky.
V oblasti rozvoja talentu chcela vystúpiť spolu so svojimi kamarátkami na Deň matiek s jednoduchou choreografiou tanca z regiónu Myjava.
V rámci dobrovoľníctva svoj voľný čas venovala mladým ľuďom v zariadení sociálnych služieb pre ľudí s mentálnym postihnutím – Vstúpte.
Miroslava Coganová
V oblasti športu pravidelne a aktívne navštevovala pod vedením trénerky pilates.
V oblasti dobrovoľníctva venovala čas doučovaniu žiačky zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Svoj talent rozvíjala tancom. Spoznávala kroj, tradície regiónu Myjava. Zvládla choreografiu jednoduchého tanca, s ktorým sa chcela prezentovať na Deň matiek.
Menované žiačky si zaslúžia obdiv, lebo ani koronakríza im nezabránila dosiahnuť vytýčené ciele. Veľmi rýchlo našli náhradné aktivity. Verím, že s nacvičeným myjavským tancom budú mať príležitosť vystúpiť na niektorej školskej akcii organizovanej našou školou.
Dievčatá čaká posledná výzva – dobrodružná expedícia. Vyrážajú do Malých Karpát, kde budú dva dni kráčať malebnou prírodou, zdolávať kopce, nástrahy prírody a počasia. Musia prežiť jednu noc v prírode len s vlastnými zásobami jedla, bez kontaktu s civilizáciou a mobilného telefónu.
Do projektu DofE sa môže zapojiť v budúcom školskom roku každý žiak 8. a 9. ročníka, ktorý sa nebojí výziev. Ak máš záujem, stačí kontaktovať koordinátora programu Mgr. Ivetu Bátorovú – batorova.iveta@zs4malacky.sk.