...my zbierame odpadky v našich lesoch.
Novinky
DEŇ ZEME v 2. A
Didaktické hry v 1. A
Deťom sa páčilo vypracovávať dopravné testy, pozerať prezentácie prvej pomoci, dopravnej výchovy. Mimoriadnu situáciu s rúškom a rukavicami tiež zvládli, taktiež poskytnúť prvú pomoc súrodencom aj rodičom 🙂🙂
44
Tematický deň žiakov 2. stupňa - Deň Zeme
- 64
22. apríla 2020 sme si s druhostupniarmi dopriali oddych od učenia a vybehli sme von. Úlohou žiakov bolo podľa možnosti ísť do lesa (nezabudnúť na rúško, rukavice, igelitové/papierové vrecko, prípadne dezinfekciu). Urobiť niečo užitočné pre našu planétu Zem. Napr. pozbierať odpadky, vyčistiť kúsok potoka, .... ☺ Odfotografovať sa pri tom a fotografiu nám poslať do EduPage. Tam spolu úspešne komunikujeme a udržujeme sociálny kontakt (je to zvláštne, no zároveň veľmi milé takto so žiakmi komunikovať).
Úspech u žiakov aj rodičov mala i úloha na dlhšie pozorovanie:
1. Z lesa si zober domov šišku.
2. Doma šišku vlož do trochy vody tak, aby z 2/3 nebola ponorená.
3. Denne šišku jemne polievaj, aby si jej nespôsobil/a hnilobu.
4. Po nejakej dobe tvojej vytrvalosti by sa mal objaviť malý stromček (alebo aj viac).
5. V tom prípade ti blahoželáme! Práve sa začala produkcia kyslíka a vo vašom byte máte svoj malý les ☺. Príroda ti ďakuje!
Fotografie, ktoré nám žiaci poslali, potvrdili, že táto forma učenia sa má význam a žiakom sa páči (boli užitoční a tiež si oddýchli pri objavovaní krásnych maličkostí). Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili a ešte zapoja!
Didaktické hry v 2. C
Báseň dnešných dní
Sárka Martinusová 2.C
" Do prírody chodím rada,
čerstvý vzduch ma von vždy ťahá.
Keďže je tá Korona,
bez rúška sa von nedá.
Zakryjem ňou ústa noštek,maminka mi pošle božtek.
Vezmem psíka, bicykel,
takto je nám spolu hej.
Chýba škola, kamaráti,
verím že sa to už kráti."
15
Učenie na diaľku
Milí žiaci!
I keď nie je možné, aby sme sa stretávali osobne, tešíme sa, že sa s vami môžme spojiť aspoň inými komunikačnými nástrojmi (EduPage, Skype, Messenger, e-mail...) ☺☺☺. Avšak - mnohí z vás sa svojim učiteľom od prerušenia školského vyučovania neozvali. Vaša povinná školská dochádzka prerušená nie je, preto sa rýchlo zmobilizujte a vyučujúcim sa ozvite. Minimálne triednej, či triednemu. Druhostupniari to zvládnete aj sami, menším pomôžu rodičia. Nechceme predsa my a ani vy, aby ste na konci augusta museli byť preskúšaní ☺.
Ako koronavírus zmenil môj život - úvaha deviataka Matúša Klasa
Bol to osud? Malo sa to stať? Je koronavírus len biologická zbraň? Tieto otázky si v týchto dňoch pokladám veľmi často.
Koronavírus mi zmenil život úplne od základov. Presne v tomto čase by som asi sedel v škole a premýšľal úplne nad niečím iným. Veľmi rád by som teraz rozmýšľal nad tým, ako som napísal testovanie alebo ako napíšem prijímačky na strednú školu. Teraz mám však v hlave úplne iné myšlienky. Ako dlho toto všetko bude trvať? Rok, dva? V tejto chvíli nik nevie ani to, čo bude zajtra. V prvých dňoch, keď koronavírus na Slovensku vypukol, sa mi ani nesnívalo o tom, čo máme teraz. Bojíme sa prejsť okolo ľudí alebo sa chytiť zábradlia na schodoch. Umývanie rúk pre mňa nie je nič nové, pretože som si umýval ruky po každej hodine v škole, pred každým jedlom a hlavne, keď som prišiel z celého dňa domov. No najviac chcem naspäť moje stereotypné, krátke dni. Tie dni, keď sme v triede dúfali, že pani učiteľka zabudla, že máme písať písomku. Dni, keď som chodil na tréningy smutný a odchádzal s úplne inými, dobrými myšlienkami. A hlavne chvíle s kamarátmi.
Ja si osobne myslím, že všetko má byť tak, ako má, no s istotou môžem povedať, že mi koronavírus zmenil život o stoosemdesiat stupňov.
Cieľ účelového cvičenia splnený!
- 31
Pohyb obmedzený, vychádzka do prírody povolená. Využili sme to teda na účelové cvičenie žiakov 2. stupňa.Žiaci mali na vychádzke do prírody odfotografovať najkrajšie miesto, ktoré sa im na vychádzke páčilo, odhadnúť vzdialenosť a výšku stromov, pozbierať v ochranných rukaviciach do jedného vrecka (igelitového/papierového) odpadky, orientovať sa v teréne, nestratiť sa a bezpečne sa vrátiť domov (Pohyb a pobyt v prírode). Ako chodci sa mali pohybovať prakticky správne, dbať na bezpečnosť (Dopravná výchova). Protipožiarnu prípravu splnili sledovaním nedodržiavania bezpečnostných zásad ochrany pred požiarmi, prípadne upozornením na zákaz zakladania ohňa na nevyhradenom mieste. Úlohou žiakov bolo nezraniť sa a v prípade potreby vedieť poskytnúť bezodkladnú 1. pomoc (Zdravotná príprava).Riešenie mimoriadnych situácií splnili správnym použitím ochranného rúška a dezinfekčného prostriedku. Zabavili sa pri triafaní borovicovými šiškami do stromov zo vzdialenosti aspoň 10 m. Fotografie, ktoré nám žiaci poslali, sú dôkazom toho, že cieľ účelového cvičenia bol splnený - v prírode načerpať sily, oddýchnuť si, zabaviť sa a byť užitočný ☺☺☺Ďakujeme!!!
Slohová práca žiaka 1.stupňa
Ako prežívam karanténu
Dňa 9.4.2020 bude presne mesiac, kedy mi moji rodičia oznámili, že do školy sa nejde. Najprv mi nepovedali príčinu ani čo sa deje a ja som sa pravdu povediac ani nepýtal.Prvý týždeň som sa tešil. Ráno som sa zobúdzal o 9, potom mi mamina pripravila raňajky, pri ktorých som mohol pozerať televízor a potom sme trávili celý čas spolu aj s mojím mladším bratom.
Druhý týždeň nám začali už posielať naše pani učiteľky domáce úlohy, ktoré majú s nami robiť aj naši rodičia. Režim sa zmenil. Ráno vstať, naraňajkovať sa a už aj robiť si zadané úlohy.
Začal sa 3. týždeň a už som začal chápať, že akosi dlho sme doma. Mamina si ma posadila a vysvetlila mi, že to nie sú prázdniny. Že prišiel taký vírus, ktorý vedci označili za koronavírus covid-19, a keďže nie je pre naše telo známy, tak začali bezpečné opatrenia.
Musím si veľmi často umývať ruky, čo som samozrejme robil aj predtým. Nemôžem navštevovať svojich kamarátov a našich blízkych, hlavne moju babku a môjho dedka. I keď pravdu povediac je teraz moja babka tá najväčšia hrdinka, pretože je zamestnaná ako sestra na Kramároch infekčné oddelenie JIS, kde pomáha ľuďom, ktorých postihol koronavírus. Keď sa na Slovensku po 20 hodine začalo tlieskať, bolo to aj pre moju hrdinku babku Gitku.
Môj život sa nejako nezmenil, maminka s nami trávi čas ako aj s mojím mladším bratom a snažíme sa, aby bola dobrá nálada. Jeme veľa vitamínov. Ovocie, zeleninu, polievky, a keďže máme domček a veľký dvor, keď je pekne väčšinou sme vonku, kde si spolu aj zacvičíme. Moja maminka bola kedysi dávno miss aerobik a môj tatko je hádzanár, ktorý reprezentuje naše mesto Malacky. Jediné, čo je smutné, že mi chýbajú moji kamaráti a aj moje pani učiteľky, ktoré aj keď to s nami nemajú ľahké, nás vždy chceli naučiť všetko, čo je pre nás potrebné.
Do školy sa úprimne teším. Verím, že toto všetko raz skončí a že sa všetci
s úsmevom spolu stretneme.
Prajem všetkým veľa zdravia a skorého návratu do bežného života.
Váš Andrej :-)
Na fotografii je hrdinka babka Gitka
PRIANIE
Milí žiaci, vážení rodičia,
radi by sme Vám popriali čo najkrajšie prežitie veľkonočných sviatkov. V tejto zvláštnej dobe by sme boli oveľa radšej, keby sme mohli napísať, že sa vidíme opäť v stredu. Žiaľ, to ale v tejto situácii nie je možné. Nik z nás na takúto možnosť nebol pripravený, život to jednoducho priniesol.
Vy, milí žiaci, sedíte doma namiesto v škole a učia sa s Vami vo veľkej miere Vaši rodičia. To, čo sa dá vypovedať jednou vetou, jedným pohľadom, dnes trvá o čosi dlhšie. Vy sedíte pri počítačoch, my sedíme na druhej strane tiež pri počítači. Celú túto situáciu ale musíme zvládnuť.
Poďakovanie patrí všetkým Vám, milí žiaci, ktorí si starostlivo vypracúvate domáce úlohy a pripravujete sa, pretože viete, že vedomosti získané i za týchto okolností, budete v budúcnosti potrebovať. Veľké poďakovanie patrí i Vašim rodičom, ktorí pomáhajú nám, Vašim učiteľom, pomôcť prežiť toto náročné obdobie, aby sme po návrate do školy nemuseli veľa dobiehať. Ešte raz Vám prajeme krásnu Veľkú noc, veľa síl, hlavne veľa zdravia a tešíme sa tak, ako mnohí z Vás, na chvíle, keď už budeme spolu a budeme sa deliť o naše spoločné malé i veľké starosti a radosti.
Zamestnanci ZŠ Záhorácka 95
ZÁPIS DO 1. ROČNÍKA 2020/2021
Vážení rodičia/zákonní zástupcovia!
Oznamujeme vám, že v zmysle Usmernenia MŠVVaŠ SR sa zápis detí do 1. ročníka bude konať bez účasti detí. Informácie budeme aktualizovať.
28. marec - Deň učiteľov
„Umenie žiť – spoznávať slzy nielen vo svojich očiach, pocítiť úsmev nielen na svojich perách, pozerať a vidieť, počúvať a počuť“ – to je veľmi dôležité poznanie pre prácu pedagóga. Ak sa nám podarí uplatniť zmysel týchto slov, budeme mať iste pocit šťastia nielen my, ale predovšetkým tí, ktorých vychovávame. Vydávať pri práci zo seba čo najviac, je koreňom úspechu a dáva jej zmysel. Každý v tomto tvorivom kolotoči (vedome či nevedome) presadzuje seba; každý človek môže byť osobnosťou, ale dobrý pedagóg, ktorý má rád svoju prácu, ňou byť musí. To, čím oplýva, usiluje sa odovzdávať svojim zverencom a jeho najväčším potešením je vidieť plody svojej práce.
Všetkým Vám patrí uznanie za Váš profesionálny a ľudský prístup k práci, ku žiakom a svojim povinnostiam, k prezentácii školy na verejnosti.
„Priemerný učiteľ rozpráva. Dobrý učiteľ vysvetľuje. Výborný učiteľ ukazuje. Najlepší učiteľ inšpiruje.“ — Charles Farrar Browne americký spisovateľ
Milé kolegyne a kolegovia,
dovoľte popriať Vám k Vášmu sviatku najmä zdravie, dobrých, chápavých žiakov pre ktorých mnohí z Vás sú práve tou inšpiráciou.
vedenie ZŠ Záhorácka 95
Vážení rodičia, milí žiaci!
Tretí týždeň spolu komunikujeme len online. Výnimočná situácia nás prinútila výnimočne pristupovať aj k vyučovaniu. Nikoho to neteší, no nie je iné riešenie ako vyučovať online. Uvedomujeme si a chápeme, že máte svoje pracovné povinnosti a nemôžete nahradiť prácu učiteľa. A tiež vieme, že deti sa v domácom prostredí nebudú učiť takým tempom ako v škole. Nech urobia doma to, čo dokážu a zvládnu.
Veríme, že za ten čas, ktorý dostávajú žiaci zadania cez internet, ste si už nejaký systém našli a denný harmonogram si rozplánovali tak, aby mali deti čas na učenie, pomoc i zábavu. Využime tento čas na objavovanie a činnosti, ktoré sme bežne nerobili.
Pár užitočných informácií:
V prípade, že potrebujete pomoc s prihlásením a heslom do Edupage, píšte na oficiálnu mailovú adresu školy zs4malacky@zs4malacky.sk. Tu to vybavíme najrýchlejšie. Návody na prácu s EduPage nájdete aj tu: https://help.edupage.org/
V prípade, že potrebujete potvrdenie o návšteve školy Vášho dieťaťa, tiež napíšte na oficiálnu mailovú adresu školy zs4malacky@zs4malacky.sk a dohodneme sa na termíne.
V prípade, že si Vaše dieťa potrebuje zobrať zo školy nejaké učebnice a PZ, tak isto napíšte na oficiálnu mailovú adresu školy zs4malacky@zs4malacky.sk a dohodneme si termín.
V prípade nejasností ohľadom zadaných úloh a spätnej väzby, kontaktujte konkrétneho vyučujúceho cez EduPage alebo mailom. Všetci vyučujúci majú pracovný mail v tvare priezvisko.meno@zs4malacky.sk
Ministerstvo školstva pripravuje usmernenie so všetkými potrebnými informáciami ohľadom školského roka. Keď ich zverejnia, budeme Vás informovať. My už sa veľmi tešíme do školy na všetky deti. Dúfame, že aj ony teraz ocenia, aké je to skvelé chodiť do školy ☺. My urobíme maximum pre to, aby sme žiakom uľahčili návrat do školy (nech už je čo najskôr).
Prajeme všetkým pevné zdravie, veľa trpezlivosti a vzájomného porozumenia.
S pozdravom a prianím príjemných dní vedenie školy
MINI ĽADOVÝ HOKEJ ŽIAČOK
Naše dievčatá vybojovali bronz!
6Vo štvrtok 30. januára sa na ľadovej ploche v Zámockom parku odohral 8. ročník hokejového turnaja žiačok o pohár CVČ Malacky.
V súťaži sa predstavili aj dva výbery žiačok našej školy. Viac sa darilo družstvu ZŠ Záhorácka „A“, ktoré v skupinovej časti turnaja zaznamenalo víťazstvo nad Gymnáziom (4 : 0) a ZŠ Štúrova „B“ (7 : 0), v semifinále tesne podľahlo dievčatám ZŠ Štúrova „A“ (0 : 1) a v stretnutí o bronz zvládlo súboj so študentkami Gymnázia Malacky (5 : 0). Družstvo ZŠ Záhorácka Malacky "B" dosiahlo v troch zápasoch dve prehry a jedno víťazstvo, čo znamenalo 5. miesto v celkovom poradí.
Dievčatám k dosiahnutým výsledkom srdečne blahoželáme a ďakujeme im za vzornú reprezentáciu školy!
Pohár CVČ a celkové víťazstvo v mini ľadovom hokeji žiačok si vybojovali dievčatá ZŠ Albína Brunovského Zohor. Veľký podiel na ich úspechu mali, Laura Rybárová, najproduktívnejšia hráčka s 13 kanadskými bodmi (8 + 5) a Tereza Luknová, ktorá sa s 9 gólmi stala najlepšou strelkyňou turnaja.
Podujatie zorganizovali CVČ, ZŠ Záhorácka a AD HOC Malacky.
Zloženia družstva ZŠ Záhorácka Malacky „A“: Katarína Babjaková, Ema Biksadská, Martina Moravčíková, Silvia Pullmannová a Laura Sedláková (všetky VII. B)
Zloženie družstva ZŠ Záhorácka Malacky „B“: Eliška Jobbová (VII. A), Tereza Oravcová, Nikola Petrášová (obe VI. B), Dominika Juhásová a Sabina Majerská (obe IX. B)
PaedDr. Petr Filip
MINI ĽADOVÝ HOKEJ ŽIAKOV
Víťazom turnaja ZŠ Zohor, naši žiaci po prvý raz bez medailí!
3Dňa 28. januára sa v Zámockom parku v Malackách uskutočnil 11. ročník Mini ľadového hokeja žiakov o pohár primátora mesta. Podujatia, ktoré zorganizovalo CVČ, v spolupráci so ZŠ Záhorácka a AD HOC Malacky sa zúčastnilo 10 družstiev.
ZŠ Záhorácka do turnaja nominovala dve družstvá, z ktorých sa ani jednému nepodarilo postúpiť do finálovej skupiny a po prvý raz za existenciu podujatia, z neho nepriniesla žiadnu trofej. Napriek tomu, našim žiakom patrí poďakovanie za vynaloženú snahu a reprezentáciu školy.
Prvenstvo po roku obhájilo družstvo ZŠ Albína Brunovského Zohor „A“, pred výbermi ZŠ Dr. Dérera a SŠ sv. Františka Assiského. Najlepším hráčom turnaja sa stal Hugo Zálesňák, z víťazného družstva, ktorý zaznamenal 25 gólov a 6 prihrávok.
Zloženia družstva ZŠ Záhorácka Malacky „A“: Teodor Volek (VI. B), Peter Kottlík, Róbert Pavlíček, Adam Taro (všetci VIII. B) a Jakub Šauša (IX. B)
Zloženie družstva ZŠ Záhorácka Malacky „B“: Ján Králik (V. B), Erik Gašpar, Aleš Novota, (obaja VII. B), Jakub Elšík, Eric Houndjo, Lukáš Kello (všetci VIII. B)
PaedDr. Petr Filip
Chrípkové prázdniny
Oznamujeme rodičom, že od pondelka 9.3.2020 je do odvolania prerušená prevádzka školy, školskej družiny a jedálne.
Upozornenie
Vážení rodičia,
upozorňujeme Vás, že učitelia zadávajú deťom domáce úlohy cez edupage.org. Preto Vás prosíme, aby ste pozorne sledovali INTERNETOVÚ žiacku knižku. Zadania a úlohy treba vypracovávať na počítači nie na telefóne! Za pochopenie ďakujeme - vedenie školy
Usmernenie MŠVVŠ SR č.2 k šíreniu koronavírusu
Usmernenie MŠVVŠ SR č.2 k šíreniu koronavírusu
V súvislosti so šírením respiračného ochorenia vyvolaného novým koronavírusom COVID-19 zasadal dňa 6. 3. 2020 Ústredný krízový štáb, ktorý prijal viaceré nové opatrenia a zákazy.
Na základe uvedených prijatých opatrení Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vydáva 2. usmernenie k šíreniu koronavírusu pre školy, školské zariadenia, zamestnancov rezortu školstva a športové zväzy v tomto znení:
RUŠIA SA :
1. s okamžitou platnosťou všetky zájazdy, exkurzie a študijné pobyty žiakov a študentov do zahraničia,
2. návštevy v reedukačných výchovných zariadeniach až do odvolania.
Dôrazne sa neodporúča cestovať do krajín, kde sa koronavírus objavil - hlavne do Talianska.
MŠVVaŠ nemá možnosť vylúčiť z vyučovania v rámci povinnej školskej dochádzky žiakov, ktorí neprejavujú príznaky ochorenia len z dôvodu, že boli na pobyte v oblastiach postihnutých výskytom koronavírusu, je potrebné riadiť sa pokynmi hlavného hygienika, regionálneho úradu verejného zdravotníctva resp. Úradu verejného zdravotníctva.
MŠVVaŠ zároveň chápe obavy rodičov a detí z koronavírusu, a preto DÔRAZNE apeluje na rodičov, pokiaľ sa ich deti vrátili z oblastí, kde sa koronavírus objavil, aby sami zvážili ich 14 dňovú domácu izoláciu.
Ak sa osoby, ktoré sa zdržiavali v oblastiach, kde sa koronavírus objavil, rozhodnú nerešpektovať odporúčanie ostať doma a zamestnávateľ resp. zriaďovateľ má obavy z možného rozširovania koronavírusu, má možnosť svoje kroky konzultovať s regionálnym úradom verejného zdravotníctva resp. s Úradom verejného zdravotníctva.
Pre materské školy odporúčame prijať po konzultácii so zriaďovateľom rovnaké opatrenia týkajúce sa zaraďovania chorých detí do kolektívu. V tomto prípade taktiež DÔRAZNE apelujeme na zodpovednosť rodičov voči ostatným deťom.
Naďalej platí, že v prípade, ak sa žiaci, učitelia, zamestnanci škôl a školských zariadení a taktiež zamestnanci rezortu školstva vrátili z oblastí, kde sa potvrdil výskyt koronavírusu, musia takéto osoby v najbližších 14 dňoch od návratu kontrolovať svoj zdravotný stav.
Naďalej trvale až do odvolania platia a musia sa dodržiavať nižšie uvedené odporúčania:
· V prípade, že sa u ktorejkoľvek osoby, ktorá sa nachádzala v oblastiach, kde sa vírus vyskytol, objavia počas 14 dní od návratu symptómy spojené s ochorením spôsobeným koronavírusom, a to najmä zvýšená teplota, kašeľ, bolesti v hrdle, táto osoba musí ostať doma, nechodiť priamo k lekárovi, kontaktovať lekára telefonicky, popísať mu symptómy a riadiť sa jeho príkazmi,
· v prípade, že lekár na základe popísaných symptómov rozhodne, že daná osoba musí byť hospitalizovaná, pošle lekár pre danú osobu špeciálnu sanitku. Každopádne nesmie takáto osoba chodiť sama na pohotovosť alebo na infekčné oddelenie,
· v prípade, že symptómy nebudú ťažké, môže obvodný lekár rozhodnúť, že osoba ostane v domácej karanténe,
· v prípade, že sa vyskytne podozrenie u žiaka bývajúceho na internáte, je potrebné postupovať obdobne.
Pre materské školy, základné školy, stredné školy, vysoké školy, školské zariadenia, študentské domovy a internáty ministerstvo školstva odporúča dodržiavať všeobecné preventívne ochranné opatrenia:
- pravidelne si umývať ruky mydlom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd alebo použiť dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu,
- nedotýkať sa očí, nosa a úst neumytými rukami,
- pri kašľaní zakryť ústa a nos jednorazovou vreckovkou a následne ju zahodiť do koša,
- vyvarovať sa úzkeho kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky infekcie dýchacích ciest a ktorí majú najmenej jeden z nasledujúcich príznakov: horúčka, kašeľ, bolesť hrdla a dýchavičnosť.Dôrazne žiadame zriaďovateľov a riaditeľov škôl:
1. aby zabezpečili v školách teplú vodu,
2. nedezinfikovali ruky deťom netradičnými dezinfekčnými prostriedkami (napríklad octom),
3. denne prostredníctvom školských rozhlasov upozorňovali a vyzývali deti na prísne dodržiavanie vyššie uvedených všeobecne preventívnych ochranných opatrení,
4. zabezpečili zvýšené hygienické opatrenia v sociálnych zariadeniach a v školských jedálňach.
Odporúčanie pre športové zväzy a kluby ohľadom organizovania športových podujatí:
Na základe rozhodnutia ústredného krízového štábu sa ruší ČSOB maratón.
MŠVVaŠ ďalej odporúča pri organizovaní športových podujatí:
· realizovať tieto športové aktivity bez účasti divákov,
· ak športové zväzy, obce resp. iné subjekty plánujú organizovať športové podujatie na verejných priestranstvách, zvážiť ich konanie,
· pri organizovaní športových podujatí svoje postupy konzultovať so samosprávou, úradom verejného zdravotníctva (regionálnym hygienikom) a medzinárodnými športovými zväzmi,
· ak sa športové podujatie bude organizovať, zvážiť účasť športovcov z krajín, kde sa koronavírus objavil.
Call centrá:
· Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682
· Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917 426 075
Ochrana pred lesnými požiarmi
Milí žiaci,
lesy sú naším bohatstvom, sú súčasťou krajiny, sú dôležité pre zdravie, majú ekologický a hospodársky význam. Les je spoločenstvo organizmov žijúcich v lesnej pôde - stromov, bylín, húb, živočíchov a mikroorganizmov, ktoré žijú vo vzájomných vzťahoch.
Lesy sa podieľajú na regulácii teploty a vlhkosti krajiny. Korene stromov spevňujú pôdu, čo je dôležité najmä na brehoch riek, strmých svahoch hôr, kde spomaľujú eróziu. Stromy sú producentami kyslíka a zo vzduchu naopak odbúravajú hromadiaci sa oxid uhličitý, ktorý potrebujú na proces fotosyntézy. Les zachytáva prachové častice a podieľa sa na odstraňovaní škodlivých látok zo vzduchu. Lesy sú domovom mnohých rastlín a živočíchov, ktorým poskytujú úkryt a potravu. V lesoch okrem iného nachádzame priestor na turistiku a oddych.
Lesy lákajú svojou krásou, poskytujú osvieženie a oddych.
Lesy musíme chrániť pred požiarmi, ktoré ich ohrozujú a môžu ich veľmi rýchlo zničiť.
Na požiarovosti v lesoch má veľký podiel človek svojou neopatrnosťou a nedbalosťou. Veľa škôd spôsobuje aj hra detí so zápalkami v blízkosti lesa, vypaľovanie suchých trávnatých porastov, zakladanie ohňa na zakázaných miestach alebo fajčiari.
Pri zakladaní ohňa v prírode treba dodržiavať nasledovné :
oheň môžu zakladať len dospelé osoby,
táborový oheň je možné zakladať len na vyhradenom mieste, ktoré je na to určené,
počas dlhotrvajúceho sucha, pri silnejšom vetre je zakázané zakladať oheň v prírode,
ohnisko musí byť izolované od okolitých ľahko zápalných látok, obložením kameňmi, obsypaním pieskom, vyhĺbením zeminy,
pri zakladaní väčších vatier, je vhodné ohnisko oddeliť pruhom širokým až 1 m, ktorý je zbavený všetkých horľavých látok,
ohnisko musí byť vzdialené od okraja lesa najmenej 50 m,
ohnisko je vhodné umiestniť v blízkosti vodného zdroja,
oheň nezakladajte pod konármi stromov, na koreňoch stromov, na suchom lístí, lesnej hrabanke, v blízkosti suchej trávy alebo mladého porastu,
do ohňa nevhadzujte výbušné materiály, neroznášajte oheň po okolí,
ohnisko nikdy nenechávajte bez dozoru,
dozor nad ohniskom musí vykonávať iba dospelá osoba, deti pri ohnisku nesmú zostať bez dozoru dospelej osoby,
pred odchodom ohnisko dôkladne uhaste poliatím vodou alebo zasypaním zeminou,
skontrolujte stav ohniska, pahreba nesmie obsahovať žeravé uhlíky, ktoré by mohol vietor rozfúkať, z ohniska sa nesmie dymiť, popol a pôda pod ohniskom musí byť chladná.
Včasné spozorovanie požiaru je veľmi dôležité! Ak začne horieť tráva okolo ohniska a ste dostatočne pripravení, väčšinou sa požiar dá ešte v zárodku uhasiť.
Ak nie, okamžite volajte hasičskú jednotku ! Telefónne číslo je 150 alebo 112.
Kolektív príslušníkov
Okresného riaditeľstva
Hasičského a záchranného zboru
v Malackách
MEDZIMESTSKÉ STRETNUTIE PIATAKOV
Získali sme putovný pohár Detskej organizácie Záhorácky Fénix!
6V decembri 2019 sme sa zúčastnili Vianočného medzimestského stretnutia, v ktorom súťažili žiaci 5. ročníka ZŠ Záhorácka Malacky a ZŠ V. Paulínyho - Tótha Senica.
Chlapci a dievčatá si zmerali sily v atletike (trojskok znožmo z miesta, hod medicinbalom a prekážkový beh) a vo vybíjanej.
Zatiaľ čo v atletike bol súboj oboch škôl vyrovnaný, vo vybíjanej boli o niečo úspešnejší žiaci ZŠ Záhorácka.
Aj preto sa z tesného víťazstva radovali žiaci našej školy, ktorí získali putovný pohár Detskej organizácie Záhorácky Fénix.
Podobné stretnutie športového charakteru sa uskutoční podľa vývoja aktuálnej situácie a mala by sa ho zúčastniť ďalšia škola z regiónu Záhoria, čím by sa rozšíril počet zúčastnených družstiev na tri.
Vyššie uvedené podujatie finančne podporila Detská organizácia Záhorácky Fénix, ktorá pre našich žiakov zabezpečila dopravu, pre všetky deti občerstvenie, tričká a odmeny.
ZŠ Záhorácka Malacky reprezentovali:
Andrej Ács, Richard Baček, Miroslava Balgavá, Boris Belica, Róbert Bernát, Tomáš Biksadský, Lara Ćurćić, Andreas Dávid, Adam Fádlik, Juraj Hlaváč, Dominika Hustá, Samuel Klas, Svetlana Mifkovičová, Natália Pavlíková, Adam Spusta, Maximilián Svoboda, Richard Švec a Vanda Vodnáková (všetci V. B)
PaedDr. Petr Filip
Zápis do 1.ročníka
Zápis na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole na školský rok 2020/2021 sa bude konať:
v piatok 24.apríla 2020 od 14.00 do 18.00
v sobotu 25. apríla 2020 od 9.00 do 12.00
Priebeh zápisu
K zápisu by sa mali dostaviť obaja rodičia!
K zápisu je potrebné dostaviť sa spolu s dieťaťom a doniesť si občiansky preukaz a rodný list dieťaťa.
Základná škola pri zápise dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky vyžaduje údaje o dieťati:
■ meno a priezvisko
■ dátum narodenia
■ rodné číslo
■ miesto narodenia
■ národnosť
■ štátne občianstvo
■ trvalé bydlisko dieťaťa
■ v prípade žiadosti o odklad povinnej školskej dochádzky aj údaje o zdravotnom stave dieťaťa
Pri zápise žiakov do prvého ročníka ZŠ sa zisťuje počet žiakov prihlásených na povinne voliteľný predmet náboženská výchova alebo etická výchova pre nasledujúci školský rok.
Učitelia zisťujú počas zápisu ako sú pripravené deti na školu. Overujú si základné schopnosti detí ako napr. či poznajú farby, základné geometrické tvary, základné počty či sa dokážu podpísať. V neprítomnosti rodiča sa učitelia snažia zistiť, aké sú deti samostatné. Je to však veľmi krátky čas na hlbšie skúmanie dieťaťa. Samotný deň zápisu neslúži na diagnostiku, či je vaše dieťa zrelé na nástup do školy. Ak je vekovo vyhovujúce, touto otázkou by ste sa mali zaoberať dostatočne včas pred zápisom a komunikovať s učiteľmi a v prípade vyslovenia pochybností o zrelosti dieťaťa navštíviť Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP).
Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nedosiahlo školskú zrelosť, môže riaditeľ školy, na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu, rozhodnúť o odložení začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky o jeden školský rok. Povinnou súčasťou žiadosti sú odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporučenie príslušného zariadenia CPPPaP. Riaditeľ školy môže rozhodnúť o odklade začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa aj na návrh materskej školy, ktorú dieťa navštevuje. Návrhu predchádza odporučenie zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, a to s informovaným súhlasom zákonného zástupcu.
V prípade nejasností a otázok, prosím, neváhajte kontaktovať vedenie školy: zs4malacky@zs4malacky.sk; telefonicky: 034 772 38 62
Čo má vedieť dieťa pri zápise do školy
- samostatne sa obliecť a obuť,
- pozapínať si gombíky a zaviazať šnúrky na obuvi,
- samostatne sa najesť,
- samostatne sa obslúžiť na WC, umyť si ruky, spláchnuť a pod.,
- správne vyslovovať všetky hlásky,
- vysloviť krátke slovo samostatne po hláskach,
- vyjadrovať sa plynule aj v zložitejších vetách,
- spočítať predmety do „päť“,
- interpretovať obsah krátkej rozprávky,
- poznať naspamäť detskú pesničku alebo básničku,
- kresliť pevné a neroztrasené línie,
- nakresliť postavu so všetkými základnými znakmi (hlava, krk, trup, ramená atď., postava je anatomicky správne rozložená),
- vystrihnúť jednoduchý tvar podľa predkreslenej čiary,
- poznať základné odtiene farebného spektra (červená, zelená, žltá, oranžová, fialová atď.),
- orientovať sa v priestore, vie, kde je „vpredu“, „vzadu“, „hore“, „dole“, „vpravo“, „vľavo“.