
V termíne 27. októbra – 2. novembra 2013 sa vybraní žiaci ZŠ Záhorácka 95, Malacky zúčastnili na jesennom športovom sústredení vo Vysokých Tatrách.
Sústredenia sa zúčastnilo 13 žiakov našej školy, ktorí v rámci týždenného pobytu absolvovali šesť vysokohorských výstupov rôznej náročnosti, získali množstvo informácií o športovom tréningu, upevnili si vedomosti z oblasti environmentálnej výchovy, dozvedeli sa zaujímavosti o faune a flóre našich veľhôr, ale predovšetkým strávili príjemný týždeň v skvelom kolektíve mladých ľudí. Pobytu sa okrem našich žiakov zúčastnili aj ich rodičia, naši bývalí žiaci a členovia Atletického klubu AC Malacky.
Náš pobyt bol situovaný do lokality s najkrajším výhľadom na Vysoké Tatry, ktorým sa môže popýšiť jediná obec na Slovensku, Nová Lesná. Do miesta určenia sme sa prepravili vlakom (ŽSR) po trase Malacky – Bratislava – Poprad, na prepravu z Popradu do Novej Lesnej sme využili električku (TEŽ).
Ubytovanie v Novej Lesnej bolo zabezpečené v rodinnom prostredí penziónu Hritz, ktorý v minulosti patril a stále patrí k miestam športovej prípravy a oddychu viacerých významných osobností slovenského športu a kultúry. Apartmány, dvojlôžkové, trojlôžkové a štvorlôžkové izby, poskytovali dostatočný komfort, priestor na odkladanie, sušenie vecí, regeneráciu a oddych po výkone, miesto na prípravu nenáročných nápojov a pokrmov, pripojenie na Wi-Fi, jednoducho podmienky ako doma. Po náročnom celodennom športovom výkone bola všetkým účastníkom k dispozícii priestorná fínska sauna, s ochladzovacou a relaxačnou zónou. Stravovanie sme si až na večeru, pripravovali sami. Vopred určený tím pripravoval ranné menu, v rámci ktorého si účastníci pobytu každý deň mohli vyberať vždy z troch možností. Na stoloch spoločenskej miestnosti, ktoré slúžili súčasne aj ako jedáleň, rozvoniavala napr. praženica, párky, zapekané rožky, palacinky, nechýbala vianočka, makovník, obložené taniere, jogurty, samozrejmosťou bola čerstvá zelenina a pečivo, müsli, corn flakes, čokoládové, škoricové guličky a mušličky s vlažným mliekom. K chutným raňajkám bol vždy pripravený teplý čaj s citrónom a domácim medom a pre „závislých“ nechýbalo „kakavko“. V súvislosti s prípravou stravy nám majiteľ penziónu, zapožičal osobný automobil, ktorý významne ovplyvnil logistiku pri príprave stravy. Osobný automobil sme po celý čas pobytu mali k dispozícii aj pre prípad zdravotných ťažkostí niektorého z členov. Rovnaký tím, ktorý pripravoval raňajky, mal za úlohu zabezpečiť aj obed. Tento mal vzhľadom k programu, prevažne celodennej vysokohorskej turistike, podobu suchej stravy. Obedový balíček obsahoval 2 ks celozrnného pečiva so syrom, šunkou a zeleninou, ovocie (banán, mandarinku alebo jablko), samozrejme nemohol chýbal ani keksík alebo perník. Pred túrou bol pre každého účastníka pripravený horúci čaj, ktorý si mohol vziať do termosky so sebou. Príprava jedla spojená s nákupom surovín a ďalším zabezpečením síce zaberala nejaký čas, ale okrem sociálneho významu, stmelenia kolektívu a posilnenia spolupatričnosti, mala aj význam v podobe informácií o význame pravidelnej stravy a racionálnej výživy, s ktorou všetci prichádzali denne do kontaktu. Večera bola zabezpečená v Pohostinstve pod Vežou v centre obce, kde pre nás kuchári pripravovali špeciality domácej kuchyne a nechýbalo ani menu pre vegetariánov.
V prvý deň pobytu (nedeľa, 27. októbra 2013) sme absolvovali krátku prechádzku po trase Starý Smokovec – Hrebienok (1 284 m n.m.) – Studenovodské vodopády a späť. Pre uľahčenie dopravy v rámci Vysokých Tatier sme si zakúpili týždenný cestovný lístok na TEŽ (Tatranská električková železnica), ktorý zohrával významnú úlohu pri preprave do východiskových bodov nášho celotýždňového programu.
Druhý deň pobytu (pondelok, 28. októbra 2013) sa nám podarilo po trase Štrbské Pleso (1 355 m n.m.) – Popradské pleso – Rázcestie nad žabím potokom – Veľké Hincove pleso (1 946 m n.m.) vystúpiť k najhlbšiemu (53,07 m) a najväčšiemu plesu (20,08 ha) na slovenskom území Vysokých Tatier. Späť sme sa vrátili po rovnakej trase. Po krátkom večernom zhodnotení dňa a oboznámení sa s programom na ďalší deň sa 1. skupina odobrala do sauny.
Tretí deň pobytu (utorok, 29. októbra 2013) sme po trase Starý Smokovec – Hrebienok – Zámkovského chata (1 475 m n.m.) – Malá Studená dolina zdolali Téryho chatu (2 015 m n.m.). Večer sa 2. skupina opäť zohriala v saune.
Štvrtý deň pobytu (streda, 30. októbra 2013) sme vzhľadom k premenlivému počasiu realizovali krátky atletický tréning v Novej Lesnej, zameraný na rozvoj aeróbnej vytrvalosti a výbušnej sily dolných končatín. Poobede sme absolvovali náročný, zrýchlený výstup po modrej značke na Chatu pod Soliskom (1 840 m n.m.), ktorého štart bol od jazera Štrbské Pleso. Tento tréning preveril každého účastníka športového sústredenia. Prevýšenie vyše 410 m, zvláda bežný turista za 1 h 20 min., no najlepší z nás to „dali“ za 32 minút. Na záver dňa si 3. a 1. skupina uvoľnila unavené svaly v saune.
Piaty deň pobytu (štvrtok, 31. októbra 2013) sme po prvý raz uskutočnili ranný aeróbny bežecký tréning s celkovou dĺžkou 30 minút. Na poludnie sa nám podarilo vystúpiť po trase zastávka TEŽ Popradské Pleso – Chata pri Popradskom plese (1 500 m n.m.) na sedlo pod Ostrvou (1 966 m n.m.). Plánovaný cieľ, Chatu pod Rysmi, sme operatívne nahradili z dôvodu výluky električiek a následnému časovému posunu nášho programu. Napriek tomu sa nám na hrebeňoch sedla naskytla krásna panoráma štítov Tatier a jedinečný pohľad na Popradské pleso z vtáčej perspektívy. Na samotných vrcholoch sedla pod Ostrvou sa nám podarilo naďabiť na dvoch z takmer tisícky tatranských kamzíkov, ktorý sa nechali uloviť objektívmi našich fotoaparátov. Pri zostupe po rovnakej trase bol cieľom našej cesty Symbolický cintorín, kde sme venovali tichú spomienku obetiam Vysokých Tatier. Po tradičnom večernom vyhodnotení sa 2. skupina našej výpravy zregenerovala v saune.
Šiesty deň pobytu (piatok, 1. novembra 2013) sme po druhý raz absolvovali ranný vytrvalostný beh opäť s trvaním cca pol hodiny. Hlavným programom dňa bola opäť vysokohorská túra po trase Štrbské Pleso – Rázcestie pod Furkotskou dolinou (1 457 m n.m.) – Furkotská dolina – Rázcestie pod Soliskom (1 710 m n.m.) – Chata pod Soliskom (1 840 m n.m.) až ku krížu na Prednom Solisku (2 093 m n.m.). Túru sme ukončili zostupom k jazeru, odkiaľ naše kroky viedli k skokanským mostíkom a hotelu FIS, kde mali všetci priestor pre nákup suvenírov pre svojich najbližších. Večer sme opäť zhodnotili deň a oboznámili sa s pokynmi na sobotu – deň ukončenia pobytu. Nakoľko to bol náš posledný večer, spoločne sme si v sprievode príjemných tónov gitary a nie menej príjemnú hlasu muzikálového speváka, Jána Slezáka, veselo zanôtili. Po krátkom kultúrnom vyžití, absolvovala 3. skupina ešte aj hodinový pobyt v saune.
Siedmy deň pobytu (sobota, 2. novembra 2013) sme absolvovali krátky tréning na rozvoj silových schopností, v rámci ktorého sme vybiehali kopce nad obcou Nová Lesná. Potom už bolo na programe balenie a vyhodnotenie celého sústredenia. Ku všetkých účastníkom sa na začiatku vyhodnotenia prihovoril starosta obce Nová Lesná, Ing. Peter Hritz, ktorý v minulosti patril k popredným slovenským atlétom. Ako prejav vďaky za poskytnutý servis a starostlivosť sme mu venovali knihu o Malackách, z dielne Vladimíra Šípa, Stana Bellana a Vladimira Yurkovica. Všetci účastníci podujatia boli za svoju veľkú snahu počas celého týždňa odmenení vedúcim sústredenia vecnými cenami, upomienkovými predmetmi z Vysokých Tatier a nechýbalo ani niečo na osladenie spiatočnej cesty vlakom domov.
Počas podujatia sme až na malé drobnosti, ako sú menšie pľuzgiere, otlaky a zvýšená teplota po výkone, nemuseli riešiť so žiadnym z účastníkov športového sústredenia nijaké zdravotné problémy. Všetkým sa v priebehu týždenného pobytu podarilo až 2-krát „dobiť baterky“ v saune, v ktorej regenerovali vždy v rámci jednej z troch menších skupín. Počasie nám až na stredajšie dopoludnie po celý pobyt prialo, najviac vo štvrtok a piatok, kedy sme vďaka azúrovej oblohe a takmer bezvetriu mali tie najlepšie podmienky vnímať krásy našich jediných veľhôr.
V rámci pobytu sme naplnili všetky predsavzatia a vopred stanovené ciele. Od environmentálnej výchovy, spoznávania fauny a flóry Vysokých Tatier, budovania pozitívneho vzťahu k športu, základov racionálneho stravovania a zdravej výživy, zlepšenia kondičných schopností, zameraných najmä na rozvoj aeróbnej vytrvalosti, výbušnej sily dolných končatín, všeobecnej sily a morálno-vôľových schopností, až po budovanie ostatných dôležitých vlastností osobnosti každého jedinca.
Na záver tohto vyhodnotenia by som rád poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii tohto podujatia. Špeciálne ďakujem Mgr. Zuzane Morávkovej, Ing. Michalovi Havlikovi, Mgr.A. Jánovi Slezákovi a Zdenke Cigánkovej, ktorí podali pomocnú ruku pri realizácii tohto zmysluplného podujatia.
Vedúci sústredenia
PaedDr. Petr Filip
Fotografie